BEYOND THE CURVE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL

SEPTEMBER- OCTOBER RESULTS, 2020

BEST NARRATIVE FEATURE (Main Category) : BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

The Stars My Destination By Keishi Suenaga

BEST SHORT FILM (Main Category) : BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

LET ME DANCE By GERVAIS Laure

COMPETING FINALISTS:

HAPPY BIRTHDAY By Andre Anderson
LA COMIDA By Edward Pomerantz
NORD By Didier Feldmann
Repetition By Gaspard Legendre
TRUST By Paule van Wijngaarden

BEST DOCUMENTARY (NARRATIVE/SHORT)FILM (Main Category) : BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

The Conscience of Clothing By Patrick Kohl.

COMPETING FINALISTS:

Berlin Bernauer Straße – Time Travel By Dr. Ingo Bruchhold
CHAMP 5 By Paul Gatto, David Jester, Kathleen Strouse
GREEN UP! Revisiting Classics By Rusty J. Matalou, Florie-Anne Virgile
Havasu: In the Eye of the Storm By Jamon Holmes
Stateless in India By Sumithra Prasanna.

BEST FEATURE SCRIPT or SCREENPLAY(Main Category): BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

Vincent and Paul: Unspoken Brotherhood By Frank Hays.

COMPETING FINALISTS:

MAN RUNNING By Edward Pomerantz
Death With Dice By Dean Harakas
Modern Art By Laurence Fuller
REAL LOVE By Edward Pomerantz
The Princess of the Bottom of the World By Dan Lineh

OUTSTANDING ACHIEVEMENT:

Welcome to Rocky Tank Town By Ali Hamdoun.

BEST MUSIC VIDEO (Main Category): BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

Long Night by Marjorie Galluccio

BEST SHORT SCRIPT/SCREENPLAY (Main Category): BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

Evening of the Evil Eye By Angel Connell

BEST WEB SERIES PILOT (Main Category): BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

BLACKBETTY – full length pilot By Marco North

BEST WEB SERIES PILOT SCRIPT (Main Category): BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

Dodging Her Bullet By Richard M Meiman, Johnny JJ Wachter

BEST QUEER NARRATIVE(SHORT/FEATURE/DOCUMENTARY) (Main Category): BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

Hometown Proud by Naida Osline, Tyler Stallings

BEST MIDNIGHT MOVIES (Main Category) : BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

Le Linceul (The Shroud) by Marie Vandelannoote

BEST WOMAN’S FILM(Main Category): BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

Anthropocene By Michelle Kossler

BEST ANIMATED FILM (Main Category): BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

Aedipar – The secret of the forbidden valley By Dr. Ingo Bruchhold

BEST TRAILER (Main Category): BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

Foretold By Dion Johnson, Denise Dowdell-Stent

BEST COMEDY (Main Category): BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

GAM CAM GRRL by Michael Paul Girard

BEST STUDENT FILM (Main Category): BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

The World is Almost Rotten By Theodore Rosenblum

BEST HORROR (Main Category): BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

The World is Almost Rotten By Theodore Rosenblum

BEST ROMANCE (Main Category): BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

UNCLE FRANCO’S BIRTHDAY SUIT By Lynn H. Elliott

BEST SILENT FILM(Main Category): BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

Memento Mori By Thomas J. Hird

BEST SCI-FI FILM(Main Category): BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

Fujiyama By Brandy Seymour

BEST DIRECTOR (Main Category): BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

TRUST by Paul Nyamekye

BEST DRAMA (Main Category): BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

Take Control By Allan Rafferty, Luke Walters.

BEST SUPPORTING ACTOR(Sub Category): BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

BEST THRILLER (Main Category): BCIFF AWARD OF EXCELLENCE

WINNER

Night of The Forgotten By Beau Marie
TRUST by Paul N